Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč myslet jako kůň

5. 2. 2013

  Přemýšlí kůň? To záleží na definici. Jestliže je myšlením rozuměno zpracovávání informací , které jedinec obdrží pomocí smyslů , tak v tomto případě koně rozhodně myslí. Ale dokážou uvažovat? Jestliže chápeme uvažování jako použití logiky , z níž vyvozujeme závěry , pak koně zpravidla neuvažují. Místo toho vnímají , reagují a myslí až poté.

Proč tedy myslet jako kůň?

Na tuhle otázku exustuje pravděpodobně tolik odpovědí , kolik je na světě horsemanů. Většina lidí by se asi na určitých bodech shodla m takže níže vám nabízím několik nejběžnějších odpovědí.

Abychom porozuměli tomu , jak kůň vnímá svět. 

Abychom koni umožnili cítit se v naší přítomnosti podobně uvovlněně , jako kdyby byl s jiným koněm.

Abychom byli schopni s koněm komunikovat způsobem , kterému by rozuměl , a dokázali ho přesvědčit , aby udělal , co po něm chceme. Koně jsou velmi vstřícná a spolupracující zvířata , takže pokud na něj máte férové a realistické požadavky a kůň vám rozumí a je uvolněný , máte lepší vyhlídky na úspěch.

Abychom se nevystavovali zbytečnému nebezpečí. Nehody bývají často výsledkem nedorozumění. Čím lépe jste schopni myslet jako kůň , tím nižší je riziko , že kůň bude nanějaký podnět reagovat panicky.

Abychom měli společné příjemné a obohacující zážitky. Když se vztah mezi koněm a člověkem komplikuje a vydá se špatným směrem , všechno je najednou nějaké divné a špatně synchronizované. Pokud však všechno šlape správně a hladce , je to jako krásný a přesný tanec.

Abychom minimalizovali stres. Trocha stresu není na škodu - jak známo , pomáhá vytvořit silnou osobnost. Ale přiznejme si , že vy i váš kůň budete raději , když ve vašem vztahu bude stresu co nejméně , když vaše přátelství bude harmonické a spokojené. To všechno může být , pokud jste oba naladěni na stejnou vlnu. Při cvičení tchai-ti je mimo jiné důležité naučit se rozpoznat , kdy jste něčm rozrušeni nebo vás něco štvě , a pak je ještě důležitější se zase umět zklidnit a přestat na to špatné myslet. To samé platí pro zacházení s koňmi. Potřebujeme zjistit , kdy jsme součástí problému my , a musíme se naučit , jak se stát součástí jeho řešení.

Abychom dosáhli stanovených cílů. Čím více jste schopni myslet jako kůň , tím lépe budete schopni jako kůň komunikovat a o to rychleji dosáhnete pokroku. Myslím si , že u koní často platí pravidlo , že čím pomaleji postupujete , tím rychleji se dostanete do cíle.

Abychom koni pomohli stát se sebevědomým zvířetem. Čím více pracujete s jeho přirozeným chováním a instinkty , tím budou výstedky lepší a dlouhodobější.

Abychom docílili situace , která vyhovuje oběma stranám. Jestliže chcete uspět , není přece nutné , aby kůň prohrál. Oba se společnou prací můžete rozvíjet a ze společného úsilí pak vzejdou vítězové ne jako jednotlivci , ale jako vítězný tým.

Abychom koni něco dali , ne mu něco vzali. Není nutné koně "rozbít" na spoustu kousků. Pokud koním rozumíte , můžete koni naopak přispět a pomoci mu rozvinout celý jeho potenciál.

Abychom zůstali v kontaktu se svým citem pro zvířata a stali se lepšími lidmi. Práce se zvířaty přináší velké odměny na mnoha úrovních - tělesné , emocionální , intelektuální i duchovní. V jejich přítomnosti se můžete stát soucitnějšími , dostanete se do lepší kondice a budete také vnímavější.

Ale tím nejlepším důvodem pro to , abyste se částečně stali koněm a jako kůň mysleli , je , že vám to pomůže uchovat v sobě koňského ducha. No není to nakonec právě to , co nás ke koním právě jako první přitáhlo?

 

 

Hranice stresové tolerance koně je hladina , nad níž kůž už nemůže dále snášet stres.

Instinkt je vrozené chování a znalosti ,není výsledkem učení.