Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mula

1. 2. 2013

Původ a historie

Muly se chovaly již ve Starověku, kdy byly ceněny více než koně. Na Olympijských hrách v roce 580 př. Kr. se konaly závody na mulách. V antickém Římě se používaly k tažení pohřebních vozů. Muly se také výborně osvědčily jako jezdecká zvířata (jezdili na nich dokonce izraelští králové). Mula uveze kolem 150 kg a v obtížném terénu vládne jistým krokem, proto se často využívaly jako soumaři. Muly se také uplatnily za obou světových válek. V dnešní době jsou ceněny především v Jižní Americe.


Popis plemene

Mula je kříženec osla a koně. Otec muly je vždy oslí hřebec a matka klisna. Mula stejně jako kterýkoli podobný kříženec (např.: mezek nebo kůň křížený se zebrou) není plodná. Občas se vyskytne plodný jedinec, ale znamená to jen, že výjimka potvrzuje pravidlo.


Mula po svém otci zdědila:

·         hlas (mula vydává zvuk podobný praseti, které je těsně před porážkou a ještě se u toho dáví), proto se někdy stává, že se muly ostatní koně bojí, protože jí nerozumí a zvuk, který vydává, zní někdy opravdu strašlivě),

·         mohutnější hlavu,

·         dlouhé uši,

·         štíhlejší končetiny,

·         malá úzká kopyta,

·         krátkou hřívu a ocas, který je u kořene porostlý krátkou srstí. Není to ale pravidlo, občas vypadá skoro jako koňský ocas.

Po matce zdědila koňské tělo a barvu. Barva převažuje hnědá, výjimečně se rodí ryzáci a jiné barvy.

 

Charakteristika

Mula je stejně jako osel tvrdohlavá a umíněná. Nikdy nepřekročí své fyzické a psychické možnosti. Když cítí, že se blíží ke svým hranicím, přestane spolupracovat (nehne se z místa atd.). Tato vlastnost jí zajistí přežití (nenechá se uhnat jako kůň). Mula je velice nenáročná na péči, především na potravu. Vyznačuje se vytrvalostí, odvahou, nebojácností, dobráckou povahou a jistotou v obtížném terénu.

Její výcvik ale nepatří k nejsnadnějším úkolům. Ráda dává najevo svůj názor, který bývá zpravidla odlišný od toho lidského. Dokáže si za ním dlouho stát, ovšem když dojde na lámání chleba a mula cítí, že jde do tuhého, raději se podvolí. Samozřejmě jsou i výjimky, u kterých toto neplatí.

 

Využití

Využívají se v zemědělství, protože se mnohem lépe přizpůsobí vedru než koně a navíc jsou mnohem rychlejší než voli. Muly se využívají i k jezdeckým účelům, převážně v horských nebo těžce dostupných terénech.

 

Zajímavost

V České republice máme raritu. Žije zde samec pony muly. Otec je osel a matka pony klisna. Je to opravdu rarita, protože samci muly se rodí pouze asi ve 4 %. Další zajímavostí je to, že tento pony „mulák“ je ryzák. Většinou muly bývají spíše tmavé. Pony „mulák“ Macabeo (viz foto) bude k vidění za několik let (je mu teprve rok a půl) při vystoupeních přirozené komunikace. 

Mula