Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zebroid

2. 2. 2013

Zebroid je kříženec zebry a koně (i ponyho), nebo osla. Kombinace pohlaví rodičů je většinou jako u mulů (samec osla a samice koně), ale velmi vzácně se může objevit i „zebra-mezek". Čeština pro různé varianty křížení nemá názvy (zebroid je nadřazený pojem), a proto se používají názvy anglické.


zebra (samec) + klisna = zorse, zebrule

zebra (samec) + pony (klisna) = zony

zebra (samec) + shetlandský pony (klisna) = zetland

zebra (samec) + oslice = zedonk, zeedonk, zonkey, zebronkey, zebadonk

zebra (samice) + osel = zebret, zebrinny

zebra (samice) + hřebec = hebra

 

Vzhled

Zebroidi fyzicky připomínají rodiče, který nebyl zebra, ale jsou jako zebry pruhovaní (a vydávají stejné zvuky). Pruhování nemusí být po celém těle, může se objevit klidně jen na nohou nebo na různých částech těla (v německé zoo mají dokonce křížence jménem Eclyse který má hnědé pruhované fleky po matce a bílé po otci - viz obrázek). Pokud měl křížený kůň nějaké odznaky (kupříkladu appaloosa), mohou se na potomkovi objevit.

U oslích zebroidů se pruhování většinou omezuje na záď nebo břicho.

 

Užití

Stejně jako hybridi koní a oslů se zebroidi používají jako tažná, nákladní nebo jezdecká zvířata. Ale protože zebroid má odlišnou stavbu těla než koně nebo osli, je obtížné najít postroje, které by mu seděly. Navíc bývá svéhlavý, temperamentní a dokonce i agresivní jako jeho zebří rodič, takže ho není lehké vychovat, a na to, že je menší než koně, bývá silný.  Navzdory tomu se krom výše zmíněných aktivit objevuje i v cirkusech nebo malých zoo.

Oslí zebry (zonkey) byly používány hlavně v búrských válkách (18. stol. - jižní Afrika), a to jako zásobovací zvířata.

 

Hebra Eclyse

Název zní hrozně, ale jak jsem zmínila výše, v roce 2006 se v severní Itálii narodil zebroid (lépe řečeno hebra) jménem Eclyse.

Ale proč stojí za zmínku? Stalo se tak totiž bez vědomí ošetřovatelů. Ti na italský ranč přivezli zebru Eclipse, pocházející z německého safariparku v Stukenbrocku, aby nedocházelo k příbuzenskému páření s ostatními zebrami v zoo, a rozhodně nečekali, že jim tam Eclipse zabřezne - mezidruhové křížení bez asistence člověka je ještě vzácnější než samotní hybridi.

Že něco není v pořádku, to poznali, až když se narodila Eclyse.

Eclysino zbarvení je rarita, protože většinou se pruhy objevují rovnoměrně. Takhle malá hebra vypadá, jako by ji čerstvě natřeli bílou barvou, nebo počítačově upravili.